piątek, 18 lutego 2011

PSTRĄG Z SOCZEWICĄ

Pstrąg jest fantastyczną i prostą do przygotowania rybą. Dobrze znosi smażenie na patelni grillowej jak i na klasycznym, ogródkowym grillu.
Kupujemy pstrągi wypatroszone, płuczemy je pod wodą, osuszamy ręcznikiem papierowym, nacieramy oliwą wymieszaną z przyprawą do ryby i koniecznie utartym czosnkiem. Odkładamy do lodówki (najlepiej jest to zrobić dzień wcześniej). 
I ryba jest gotowa do usmażenia!

Połączenie pstrąga z soczewicą, skromnie powiem, to autorski, choć zupełnie przypadkowo napotkany, pomysł. Znajomi uraczyli nas kiedyś gotowaną zieloną soczewicą (po libańsku) podaną z oliwą i czosnkiem.
A ta świetnie się skomponowała z pstrągiem... Na zdjęciu wersja soczewicy z ryżem ugotowana w jednym garnku, ale dobra (tylko 'dreitopfowa') jest też wersja z osobnym kopczykiem soczewicy i ryżu.


Składniki:
- po 1 pstrągu na osobę
- ząbek czosnku na osobę
- przyprawa do ryb
- po 100 gram ryżu na osobę
- 50 gram zielonej soczewicy na osobę
- oliwa 

Wstawiamy do gotowania ryż z soczewicą lub każde osobno (stosunek ryżu do wody 1:2; soczewicy do wody 1:2,5). Lekko solimy. Gotujemy pod przykryciem na małym gazie około 15 minut.


Następnie układamy na patelni pstrągi brzuszkami do dołu i włączamy gaz. Smażymy około 5-7 minut i przekładamy na prawy, a potem na lewy boczek. Ryba powinna być gotowa, gdy zarumieni się skórka.

Do ugotowanego ryżu z soczewicą dodajemy łyżeczkę oliwy, mieszamy i podajemy z gotowym pstrągiem.
Tego smaku nie da się opisać, to trzeba po prostu spróbować :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz